PKO Poznań Półmaraton to znakomita promocja zdrowego trybu życia, świetna promocja dla miasta, ale też i utrudnienia w ruchu samochodów i komunikacji miejskiej. Poniżej znajdziecie informacje, dzięki którym będziecie mogli ich w jak największym stopniu uniknąć.

Za utrudnienia przepraszamy i serdecznie zapraszamy mieszkańców naszego miasta do dopingowania zawodników na trasie 12.PKO Poznań Półmaratonu.

GodzinyData

PKO Poznań Półmaraton odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia 2019.

Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom biegu i imprez towarzyszących, o godz. 9:00 ulice, którymi prowadzi trasa biegu, zostaną zamknięte dla ruchu (lub odpowiednio, na niektórych odcinkach, ruch zostanie ograniczony). Ruch na trasie biegu będzie sukcesywnie przywracany po przebiegnięciu ostatnich zawodników. Przywrócenie do ruchu ostatnich odcinków trasy planowane jest na godz. 14:00.

Wyjątkiem będą okolice MTP (odcinki ulic Roosevelta, Bukowskiej i Grunwaldzkiej), gdzie wyłączenia i ograniczenia w ruchu pojawią się już o godzinie 6:00 rano i będą trwać prawdopodobnie do godz. 14:00.

Uwaga: podane godziny przywrócenia normalnego ruchu kołowego są orientacyjne i mogą ulec zmianie w czasie biegu.

Najważniejsze informacjeTrasa

Bieg startuje na ul. Grunwaldzkiej przy Międzynarodowych Targach Poznańskich i prowadzi kolejno ulicami:

 • Start – ul Grunwaldzka na wysokości World Trade Center MTP
 • Odcinek ul. Grunwaldzka (nitka północna) do ulicy Cmentarnej
 • Grunwaldzka (nitka południowa)
 • Jugosłowiańska
 • Taczanowskiego
 • Ściegiennego
 • Arciszewskiego
 • Hetmańska (nitka południowa)
 • Dolna Wilda – Rondo (obiegamy je)
 • Dolna Wilda
 • Piastowska
 • ul .Droga Dębińska
 • Strzelecka (pod prąd)
 • Małe Garbary
 • Solna (pod prąd)
 • Niepodległości (zgodnie z kierunkiem)
 • Święty Marcin (zgodnie z kierunkiem)
 • Rondo Kaponiera (obiegamy)
 • Roosevelta
 • Bukowska
 • Grunwaldzka
 • Meta na MTP

Mapa trasy

Trasę półmaratonu będzie można przeciąć jedynie w specjalnie wyznaczonych miejscach, tzw. śluzach. Samochody oraz pojazdy komunikacji miejskiej będą mogły ją przekroczyć wyłącznie wtedy, kiedy w pobliżu śluzy nie będzie znajdował się żaden biegacz. Ruchem sterować będzie policja lub pracownicy MPK.

komunikacja miejskaKomunikacja miejska

Ograniczenia będą dotyczyć wszystkich użytkowników dróg, w tym także tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej. Na niektórych liniach ruch zostanie czasowy wstrzymany, na innych mogą występować opóźnienia.

Sprawdź: szczegółowe informacje dotyczące komunikacji miejskiej (PDF)

TelefonInformacje o sytuacji na drogach (infolinia)

Nie wiesz jak najszybciej dojechać? Napisz do nas: utrudnieniawruchu@halfmarathon.poznan.pl. Znajdziemy dla ciebie trasę lub alternatywne rozwiązanie. Zadaj konkretne pytanie: o której chcesz wyruszyć, skąd i dokąd chcesz dojechać, jakim środkiem transportu. Postaramy dostosować się do bieżących zmian wprowadzanych w dniu Półmaratonu przez Policję i służby porządkowe. Odpowiemy w ciągu 12 godzin, a od 12 kwietnia odpowiemy w ciągu 1 godziny.

Uruchomiliśmy także specjalny numer telefonu:

+48 502 622 438

pod którym dostępna będzie informacja o bieżącej i prognozowanej sytuacji na drogach. Nasz koordynator będzie dyżurował pod tym numerem:

 • supportw piątek 12.04 w godz. 17:00-20:00,
 • w sobotę 13.04 w godz. 10:00-20:00,
 • w niedzielę 14.04 w godz. 07:00-14:00.

Przed ewentualnym wyjazdem w okolice trasy biegu, zachęcamy do zapoznania się z informacjami o ruchu dostępnymi w aplikacjach Waze lub Yanosik, których przedstawiciele będą współpracować z organizatorami biegu. Informacja o korkach będzie dostępna także w popularnych aplikacjach, takich jak Google Maps.

logo: wazelogo: yanosik

dojazd do obiektówUtrudnienia w dojeździe do ważniejszych obiektów

Dojazd do lotniska Ławica

Lotnisko Ławica znajduje się stosunkowo daleko od trasy półmaratonu, jednak osoby dojeżdżające ze wschodnich i południowych dzielnic Poznania powinny założyć odpowiednio dłuższy czas na dojazd, po to, aby ominąć dzielnice, przez które przebiega trasa.

W przypadku dojazdu autostradą sugerujemy skorzystanie ze zjazdu Poznań Zachód na drogę ekspresową S11, a następnie na zjeździe Poznań Ławica – w kierunku lotniska.

Dojazd do Dworca Głównego PKP i Dworca PKS

Dojazd do Dworca Głównego PKP i Dworca PKS będzie utrudniony, gdyż obiekty te są „otoczone” trasą biegu.

Do mniej więcej godziny 10:00 zalecamy dojazd przez ulice: Libelta, Kościuszki i Matyi, natomiast po godzinie 10:00 – przez ulice Przybyszewskiego, Wyspiańskiego i Głogowską.

Niezależnie od kierunku przyjazdu, prosimy o wyjazd/wyjście z dużym wyprzedzeniem. Prosimy pamiętać, że kiedy na danym segmencie trasy pojawią się pierwsi zawodnicy, to „śluzy”, jeśli w ogóle będą otwierane, to bardzo rzadko i jedynie na krótko.

Dojazd do miasta z autostrady A2

Jeśli będziesz jechać do Poznania autostradą A2, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie zjechanie z autostrady na węźle Poznań-Krzesiny lub Poznań Zachód, chyba że cel Twojej podróży znajduje się blisko zjazdów Poznań-Luboń lub Poznań-Komorniki.

Zjazd Poznań-Komorniki znajduje się co prawda dość daleko od trasy biegu, ale korzystając ze zjazdu Poznań Zachód łatwiej będzie Ci objechać okolice trasy półmaratonu.

odcinki trasyInformacje o poszczególnych odcinkach trasy

Legenda
faqFAQ – Jak dojechać?

Rejon: Poznań Górczyn

z: pętla Górczyn
do: start 12. PKO Poznań Półmaratonu
godzina: 8:00
transport: komunikacja miejska

Do około godziny 9:30 należy wsiąść w tramwaj linii nr 5, 8 lub 14. Około godziny 9:30 zostanie podstawiony tramwaj zastępczy linii 32, który jedzie do Zajezdni. Następnie należy przejść odległość jednego przystanku do skrzyżowania ulic Glogowskiej i Hetmańskiej. Na przystanku Głogowska/Hetmańska należy wsiąść w tramwaj linii 13.


z: pętla Górczyn
do: Rondo Rataje
godzina: 10:00
transport: komunikacja miejska

Do około godziny 9:30 z Górczyna do centrum będą jeździły regularne linie tramwajowe – 5, 8 i 14. Linia zastępcza nr 32 pojawi się dopiero około 9:30 i wówczas do około 12:00 potrzebna będzie przesiadka z przejściem pieszym od Zajezdni do przystanku Głogowska/Hetmańska.


z: Krauthofera
do: start 12. PKO Poznań Półmaratonu
godzina: 9:00
transport: komunikacja miejska

O godzinie 9.00 z przystanku Krauthofera należy wsiąść w tramwaj linii nr 5, 8 lub 14.
Od około 9:30 będzie kursować tylko zastępczy tramwaj 33 z Górczyna do Zajezdni. Pozostałe tramwaje będą kursować do centrum od przystanku Głogowska / Hetmańska.

Rejon: Poznań Nowe Miasto

z: ulica Szwedzka, Ikea
do: start 12. PKO Poznań Półmaratonu
godzina: 7:30 – 8:00
transport: komunikacja miejska

Należy wsiąść w tramwaj linii nr 18 z przystanku Szwedzka. Przystanek, na którym należy wysiąść to Most Dworcowy.

Rejon: Poznań Rataje

z: Rondo Rataje
do: Jeleniogórska
godzina: 10:00
transport: samochód

Najbezpieczniejsza i najszybsza trasa o tej porze prowadzi ulicą Katowicką do węzła Krzesiny, następnie należy zjechać na autostradę A2 w kierunku Berlina, zjechać na węźle Komorniki w kierunku centrum Poznania, dalej ulicami Głogowską, Fabianowo, Wołczyńską i Grunwaldzką do Cmentarnej, następnie należy skręcić w lewo w Cmentarną, w prawo w Rzepińską (tam proszę jechać powoli, bo droga jest ułożona z płyt betonowych),dalej Ścinawską, Srebrną i Kamiennogórską do Jeleniogórskiej.

Rejon: Poznań – Stare Miasto

z: ulica Strzelecka
do: start 12. PKO Poznań Półmaratonu
godzina: 8:00
transport: samochód

Należy jechać ulicami Krysiewicza, Ratajczaka, Niezłomnych do Matyi, a następnie na Most Dworcowy.


z: ulica Strzelecka
do: start 12. PKO Poznań Półmaratonu
godzina: 8:00
transport: komunikacja miejska

Należy wsiąść w tramwaj linii nr 5 lub 13 z przystanku Wrocławska i wysiąść na przystanku Rondo Kaponiera lub Most Dworcowy. Można także wsiąść w tramwaj linii nr 6, 12 lub 18 z przystanku AWF i wysiąść na przystanku Dworzec Zachodni lub Most Dworcowy.
Z ulicy Strzeleckiej na wymienione przystanki można dojść pieszo, ewentualnie na przystanek AWF można dojechać tramwajem linii nr 2 i 9 jednak w niedzielę tramwaje jeżdżą co 30 minut.

Rejon: Leszno

Jak dojechać:
z: Leszno
do: start 12. PKO Poznań Półmaratonu
godzina: 8:00
transport: samochód

Od strony Leszna do Poznania należy wjechać od ulicy Głogowskiej, prosto ul. Glogowską do Dworca Głównego w Poznaniu lub Ronda Kaponiera. Miejsca parkingowego w okolicach startu można szukać na parkingu centrum handlowego Avenida („przyklejonego” do budynku Dworca Głównego Poznań) albo na parkingu pod Rondem Kaponiera. Niestety na miejsce parkingowe nie możemy dać gwarancji.
W przypadku Leszna proszę także rozważyć podróż pociągiem, by wysiąść w bezpośrednio w okolicach miejsca startu. Rozkład jazdy można sprawdzić na: http://www.rozklad.sitkol.pl/bin/query.exe/pn?

Rejon: Luboń

z: Hotel Max, Kościuszki 79
do: start 12. PKO Poznań Półmaratonu
godzina: 8:00
transport: komunikacja miejska

Nieopodal wymienionego hotelu jest skrzyżowanie ulic Kościuszki i Poniatowskiego. Przy skrzyżowaniu znajduje się przystanek, z którego odjeżdżają autobusy w kierunku Górczyna. Oprócz linii nr 611 będą to wszystkie dostępne tam linie. Należy jechać na Górczyn i tam przesiąść się na tramwaje linii nr 5, 8 i 14. Na miejsce start najbliżej będzie z przystanku Rondo Kaponiera (linia 14) i Most Dworcowy (linie 5 i

Rejon: Lusowo

z: Lusowo
do: start 12. PKO Poznań Półmaratonu
godzina: 7:30 – 8:00
transport: samochód

Należy jechać ulicami Bukowska do Zeylanda i kierować się w kierunku Ronda Kaponiera.

Rejon: Plewiska

z: ulica Kminkowa
do: start 12. PKO Poznań Półmaratonu
godzina: 7:00 – 8:00
transport: samochód

Należy dojechać do ul. Głogowskiej, którą dojedzie się do centrum miasta.

z: ulica Kminkowa
do: start 12. PKO Poznań Półmaratonu
godzina: 7:00 – 8:00
transport: samochód

Należy wsiąść w autobus linii nr 716 z przystanku Skryta i wysiąść na przystanku końcowym Junikowo. Następnie należy przesiąść się na tramwaj linii nr 6 lub 13, pojadą one niewielkim objazdem przez ulice: Reymonta, Hetmańska i Głogowska. Przystanek, na którym należy wysiąść to: w przypadku linii nr 6: Dworzec Zachodni, w przypadku linii nr 13 Most Dworcowy.

Rejon: Warszawa

z: Warszawa
do: start 12. PKO Poznań Półmaratonu
transport: samochód

Z Warszawy najlepiej jechać autostradą A2, z węzła A2 Krzesiny kierować się prosto do centrum lub z węzła A2 Komorniki jechać także prosto w kierunek centrum.
Miejsca parkingowego w okolicach miejsca startu można szukać na parkingu centrum handlowego Avenida („przyklejonego” do budynku Dworca Głównego Poznań) albo na parkingu pod Rondem Kaponiera. Niestety na miejsce parkingowe nie możemy dać gwarancji.